Знати мову – не означає вміти спілкуватися нею 🗣. Саме складнощі у спілкуванні людей з різних мовних груп і називають мовним бар‘єром. Найчастіше за все проблема виникає у іноземних студентів, осіб, які у дорослому віці прибувають до іншої країни або часто подорожують закордоном, емігрантів.
Що ж робити з мовним бар‘єром? Як його подолати? Команда Workogram підготувала 10 практичних порад.
1️⃣ Розмовна практика
І чим більше, - тим краще. В ідеалі – регулярне живе спілкування з носіями мови. Це нормально, якщо спочатку ви час від часу будете звертатися до онлайн-перекладача. Обов’язково просіть повторити сказане вашого співрозмовника, якщо ви його не зрозуміли. Спілкуючись з великою кількістю людей, ви багато разів будете чути різні слова і конструкції, які згодом і самі почнете використовувати.
2️⃣ Вивчення граматики
Однією з головних причин стійкого мовного бар'єру є страх припуститися помилок. Вивчення граматики розвиває впевненість у якості знання мови, допомагає перестати відчувати страх та краще сприймати мову на слух.
3️⃣ Читання вголос
Справа в тому, що під час читання вголос мозок звикає чути мову, яку ви вивчаєте, а разом із тим ви практикуєте вимову. Користі з таких мовних тренувань буде значно більше, якщо супроводжувати їх самоперевіркою, використовуючи словник.
4️⃣ Листування
Це не обов’язково має бути обмін офіційними електронними листами. Переписка у WhatsApp або іншому мессенджері також суттєво допоможе у вивченні мови. Особливо ця порада актуальна для людей, яким важко дається живе спілкування.
5️⃣ Прослуховування аудіо записів
Такий спосіб вивчення є одним із найзручніших, адже слухати аудіо можна будь-де: вдома, в громадському чи власному транспорті, під час сніданку, приймаючи душ або перед сном. Слухати можна книги, записи лекцій або навіть подкасти. Якщо добре пошукати, то на онлайн-ресурсах навіть можна знайти книги, озвучені носіями мови або кваліфікованими викладачами. Головне - не забувати про авторські права.
6️⃣ Перегляд відео
Починаючи дивитися відео іноземною мовою, необхідно не лише споглядати, а й повторювати, а ще краще – вживати при спілкуванні вислови з такою ж інтонацією і вимовою, як на відео. Це допоможе вимовляти окремі слова та вирази правильно. А супровід відео доріжкою із субтитрами допоможе створити асоціації між образом/дією на екрані та словом. Більш детально про цей принцип читайте у пості за посиланням.
7️⃣ Вивчення текстів пісень
Слухаючи улюблену музику, ми стаємо більш розкутими. Спів – це теж хороша вправа у подоланні мовного бар’єру. Але лише якщо ви добре знаєте слова пісні, а не вигадуєте їх.
8️⃣ Використання мобільних застосунків
Мобільні словники, розмовники, навчальні застосунки - все це стане у пригоді. Особливо ті з них, які імітують діалог зі співрозмовником, як, наприклад, у Duolingo
9️⃣ Поповнення словникового запасу
Однією з основних причин, яка заважає людям вільно спілкуватися іноземною мовою, є невеликий лексичний запас. Довгі паузи під час розмов негативно впливають на впевненість у собі та бажанні продовжувати розмову. Для розширення словникового запасу необхідно постійно вивчати різні слова, починаючи з популярних виразів.
🔟 Позитивне налаштування
Жоден бар’єр, у тому числі й мовний, не зможе бути подоланий, поки ви сприймаєте його як перешкоду. Вивчення мови – це лише сходинка до мети, яку ви переслідуєте. Долайте страх, мотивуючи себе тими перевагами та можливостями, які надасть вам нове знання. Але слід мати на увазі, що одного налаштування мало. Психологічну готовність говорити без мовного бар'єру буде розвинено поступово, завдяки регулярним вправам.
Якщо у вас є власний досвід подолання мовного бар’єру, будь ласка, поділіться ним з нами.